Wycieczka do Malborka

Życie rycerza-zakonnika na zamku krzyżackim

Dnia 26.04.2019r. odbyła się wycieczka szkolna do Malborka. Wzięli w niej udział uczniowie klas: VII, VIIIa, VIIIb oraz III gimnazjum. Wyjazd odbył się o godzinie 6.00 przy szkole w Sulęcinku.  Podczas jazdy autobusem odbywały się postoje na toaletę oraz kupienie sobie czegoś do jedzenia. Po czterogodzinnej podróży dotarliśmy do Zamku Krzyżackiego w Malborku. Na miejscu uczestnicy wycieczki spotkali się z bratem Tomaszem, który zaprowadził ich do sali, w której zaczął nam opowiedział o zamku i zwyczajach jego mieszkańców. Uczniowie podzieli się na sześcioosobowe drużyny po to, aby wziąć udział w zabawie. Gra edukacyjna  polegała na tym, że uczestnicy dostali list oraz krzyżówkę do rozwiązania. Zostali ubrani w czarno-białe narzuty dla chłopców oraz czerwono-białe dla dziewczyn. Po upływie dwóch klepsydr wychodziły kolejne drużyny. Po wyjściu z klasztoru poszli  do zamku, aby zacząć rozwiązywanie krzyżówki, ale też po to, aby dostać kolejne listy. Z listami czekali nauczyciele naszej szkoły: pani Dorota Pietrzyk, pan Paweł Rybarczyk oraz Pani Katarzyna Ślebioda-Ochałek. Po dwugodzinnej  zabawie-szukaniu i rozwiązywaniu zadań zakończyliśmy udział w grze. Koniec zabawy odbył się w klasztorze dlatego, że hasło w krzyżówce  zastało napisane po łacinie: ”Fratres deus vult” –  trzeba było je przetłumaczyć na język polski. Po wyjściu z zamku grupa udała się  do miasta, aby się posilić. Po zjedzeniu posiłku uczestnicy poszli  do autobusu
i pojechali do Jump  Areny, do Torunia. Tam przez godzinę skakali i dobrze się bawili. Około godziny 18.30 wyjechali z Torunia w kierunku Sulęcinka. Wycieczka była udana, dzięki niej wszyscy poznali historię i życie codzienne mieszkańców Zamku Krzyżackiego w Malborku.

 

dp