Wycieczka do Śmiełowa

WIELKOPOLSKIE KORZENIE ADAMA MICKIEWICZA

                 Dnia 24 października uczniowie klasy 8 i 7 wraz z polonistami i panią bibliotekarką pojechali do Śmiełowa – miejsca,  które szczyci się obecnością w minionych wiekach wieszcza narodowego. Mickiewicz przebywał w Śmiełowie przez trzy tygodnie. Przyjechał z Paryża, kiedy  powstanie listopadowe miało się ku upadkowi. Wielkopolanie dumni z tego faktu, upamiętnili to miejsce i pałac zamieniono w Muzeum Adama Mickiewicza (filia Muzeum Narodowego w Poznaniu).

Cel wycieczki został osiągnięty- odległy, pompatyczny wieszcz, autor epopei narodowej nabrał ludzkich wymiarów. Uczniowie zrozumieli, że tak wielka postać wiodła zwyczajne  życie. Mickiewicz był mężem Celiny Szymanowskiej i ojcem szóstki dzieci. Dowiedzieli się też wiele ciekawostek, np. że Adaś początkowo miał problemy w nauce i powtarzał klasy, że jego pismo było prawie nieczytelne, że podobał się kobietom.

Uczestnicy zobaczyli wiele ciekawych pamiątek po Mickiewiczu. Niezwykłe wrażenie na uczestnikach wycieczki robiły wydania „Pana Tadeusza” w  językach świata.

Po obejrzeniu pałacu, uczniowie klasy 7 uczestniczyli w lekcji poświęconej biografii romantycznego poety, a klasa 8 zgodnie z omawianą lekturą – „Wątki wielkopolskie w Panu Tadeuszu”.

Niezwykle motywujące do szczegółowej analizy epopei były informacje wynikające z zajęć, że to właśnie pobyt w Śmiełowie był inspiracją do napisanie tego niezwykłego dzieła. Po dwóch latach od powrotu z Wielkopolski w Paryżu został wydany „Pan Tadeusz”. My – Wielkopolanie- możemy być dumni, że Mickiewicz wpisał NAS na swoje księgi!

dp