Dla Niepodległej (kl. IV – VIII)

„Tu wszędzie jest moja ojczyzna …”

Nowela „Latarnik” stała się inspiracją dla grupy uczniów, która pod kierunkiem pana Pawła Rybarczyka, przygotowała montaż słowno – muzyczny w oparciu o prezentację multimedialną z okazji rocznicy odzyskania niepodległości, dla uczniów klas IV – VIII (120 osobowej widowni). Na montaż złożyły się poszczególne sceny:
– rozmowa Skawińskiego z konsulem Stanów Zjednoczonych, który zapoznaje się z Jego życiorysem i zatrudnia go jako latarnika,
– reportaż o wypadku statku z komentarzem o odpowiedzialności latarnika,
– recytacje tekstów „Inwokacja”, „Rozmowa z aniołem”, „Moja piosnka”, „Miejcie nadzieję” i piosenka „Biały krzyż” nawiązujące do tęsknoty za ojczyzną,
– rozmowa reporterki i kamerzysty na temat latarnika, jego życia, zaangażowania i tęsknoty za ojczyzną, której podsumowaniem jest nawiązanie do współczesnego młodego pokolenia i znaczenia dla niego słowa „ojczyzna”.           Montaż zakończyła piosenka „Tu wszędzie jest moja Ojczyzna” a następnie o godz. 11.11 wspólne wykonanie naszego hymnu państwowego.